Avui divendres se celebra la 64a Nit de l'Esport al Teatre Monumental

En la vetllada, com cada any des de 1955, seran premiats els millors esportistes de la ciutat

La Nit de l'Esport 2017

Avui divendres 29 de març, a partir de les 20 hores, el Teatre Monumental acull la "Nit de l'Esport 2019” que és la 64a edició d'aquesta festa de l'esport local, que va començar l’any 1955 sota l’impuls de Josep Gomà i Carol, que proposà la idea a través de les ones de Ràdio Maresma. L'emissora radiofònica va ser l'organitzadora de la primera edició en col·laboració amb l'Ajuntament.

190329Pol_JGNveredicte

Els primers guanyadors van ser Jordi Bonareu (bàsquet) en categoria masculina, Isabel Illa (natació) en la femenina i Eugeni Romeu (natació) en categoria juvenil.
Amb el pas dels anys noms molt il·lustres dintre de l'esport mataroní han anat omplint el palmarès.
Els que han repetit més d'una vegada en categoria masculina són: Josep Gasull (waterpolo), Joan Martínez (bàsquet), Antonio Rubio (boxa), Jordi Vilà i Edu Pérez (atletisme), Tomàs Cano i Bernat Solà (salt d'esquí), Joaquim Fernàndez i Roger Rabassa (natació), Rafa García (billar), Javi Gómez (gimnàstica) i Albert Ramos (tennis).
I en categoria femenina han repetit: Isabel Illa i Sílvia Parera (natació), Mercè Vallmajor (tennis), Joaquima Viñals (muntanyisme), Pepita Sànchez (gimnàstica), Teresa Maria Roca, Mercè Boixet, Esther Boix i Mireia Lluch (atletisme), Carme Famadas i Núria Martínez (bàsquet), Rosa Gallach i Montserrat Roselló (esquí), Jéssica Hernàndez i Gàlia Dvorak (tennis taula), Amaranta Fernàndez (voleibol), Roser Tarragó i Marta Bach (waterpolo).

190329Pol_Primersguanyadors

Amb el pas del temps ha anat canviant de format i de seu. Va començar al Bar Canaletes i després passà per l’Hotel Suís, el Centre Mataroní, la pelousse del Velòdrom -que va acollir 14 edicions entre 1966 i 1979, quan es coneixia com la Festa de l'Esport-, el palau Josep Mora, la sala de plens de l’Ajuntament, el Club Nàutic, l’hotel Ciutat de Mataró, els pavellons Eusebi Millán i Teresa Maria Roca, Privat, i aquesta será la vuitena edició consecutiva al Monumental, on ja s’havia celebrat l'any 1990. Però amb el pas dels anys s’ha mantingut viva la idea inicial i serveix per reunir un dia a l’any a una bona representació dels esportistes mataronins.

190329Pol_NitEsport1973

En el decurs de la vetllada com és tradicional seran premiats els més destacats esportistes i equips de la ciutat, així com altres persones i entitats relacionades amb l’esport de la nostra ciutat pels seus mèrits durant aquest últim any o per la seva trajectòria esportiva.

ELS FINALISTES

L’única cosa que és coneguda són els noms dels finalistes, individuals i per equips, que ha escollit el jurat qualificador i que detallem per ordre alfabètic.

FINALISTES INDIVIDUALS

Infantil femení (2004-05)
Abella, Etna (gimnàstica artística, CN Granollers)
Blanch, Berta (waterpolo, CN Mataró)
Garcia, Ivet (escalada, UEC Mataró)
Garcia, Paula (bàsquet, FC Barcelona)
Pareja, Citlali (ciclisme, EC Mataró)

Infantil masculí:
Martínez, Pol (natació, CN Mataró)
Romero, Víctor (handbol, BM Granollers)
Sierra, Guillem/ Zuñiga, Aaron (bàsquet, UE Mataró)
Sitjar, Joan (futbol sala, Futsal Mataró)

Cadet femení:
Cambray, Berta (natació, CN Mataró)
Martínez, Marina (atletisme, CA Laietània)
Montoro, Marta (taekwondo, CD Tonbal)
Rabadan, Aina (atletisme, FC Barcelona)
Xicota, Joana (hoquei patins, Cerdanyola)

Cadet masculí:
Anfruns, Jordi (patinatge, PA Mataró)
Daura, Pol (waterpolo, CN Mataró)
Martín, Imanol (taekwondo, CD Tonbal)
Pons, Jan (taekwondo, Hwarang Mataró)
Tenias, Biel (atletisme, CA Laietània)

Juvenil femení:
Bonamusa, Alba (waterpolo, CN Mataró)
Buscà, Rosa Maria (atletisme, CA Laietània)
Fanlo, Inés (hockey herba, RC Polo)
Ruiz, Hannah (atletisme, CA Laietània)
Torres, Helena (atletisme, CA Laietània)

Juvenil masculí:
Bertran, Lluc (waterpolo, CN Mataró)
Calle, Eduardo (handbol, FC Barcelona)
Coma, Roger (natació, CN Mataró)
Juan, Oriol (curses muntanya, UEC Mataró)
Peña, David (futbol sala, Futsal Mataró)

Sènior femení:
Bach, Marta/ Lloret, Helena (waterpolo, CN Mataró)
Buch, Rosó/ Martínez, Núria (bàsquet, Uni Girona)
Dvorak, Gàlia (tennis taula, CN Mataró)
Ferreras, Berta (natació artística, CN Kallípolis)
Gonzàlez, Raquel (atletisme, FC Barcelona)

Sènior masculí:
Aleñà, Carles (futbol, FC Barcelona)
Blanco, Xavier (pesca submarina, SPAS Mataró)
Giralt, Jan (natació, CN Mataró)
Pujol, Guillem (natació, CN Mataró)
Ramos, Albert (tennis, CT Mataró)

Dels 42 esportistes que seran premiats només 19 van rebre guardó l’any passat, o sigui que el 55% dels premiats seran novetat respecte la passada edició. Això indica la permanent renovació de les cares en l’esport mataroní i el treball constant que fan els clubs a nivell de base.

EQUIPS FINALISTES

Equips infantils
Centre Natació Mataró femení (waterpolo)
Centre Natació Mataró masculí (natació)
Unió Esportiva Mataró masculí (bàsquet)

Equips cadets
Club Hoquei Mataró femení (hoquei patins)
Centre Natació Mataró masculí (waterpolo)
Futsal Mataró masculí (futbol sala)

Equips juvenils
CE Mataró Escola Futbol masculí (futbol)
Futsal Mataró masculí (futbol sala)
Unió Esportiva Mataró masculí (bàsquet)

Equips sèniors
AE Boet Mataró femení (bàsquet)
Centre Natació Mataró femení (waterpolo)
Centre Natació Mataró masculí (natació)

Dels 12 equips finalistes només n’hi ha quatre que repeteixen en les mateixes categories. O sigui que el 67% seran novetat.

ELS PREMIATS COM A MILLORS ABSOLUTS

Abans de cloure la festa també se sabrà el nom de qui rebrà el guardó de “millor esportista de Mataró 2018” i susbtituirà a Marta Bach en el palmarès.

Des de l'any 1989, i corresponent a l'any 1988, es concedeix el guardó al millor esportista de Mataró estigui o no en un club de la nostra ciutat i triat entre els guanyadors de les diferents categories.

190329Pol_RobertParera

Aquell primer any es va concedir ex-aequo a Pere Robert (waterpolo) i Sílvia Parera (natació), que havien estat als Jocs Olímpics de Seul.
La resta de guardonats com a "Millor esportista de Mataró", dels anys corresponents, han estat aquests:
1989    Joaquim Fernàndez (natació)
1990    Jonatahan Garrido (ciclisme)
1991    Joaquim Fernàndez (natació)
1992    Sílvia Parera (natació)
1993    Sílvia Parera (natació)    
1994    Joaquim Fernàndez (natació)
1995    Sílvia Parera (natació)        
1996    Joaquim Fernàndez (natació)        
1997    Edu Pérez (atletisme)        
1998    Edu Pérez (atletisme)        
1999    Núria Martínez (bàsquet)        
2000    Marta Bartrés (hoquei patins)        
2001    Alba Planas (gimnàstica)        
2002    Gàlia Dvorak (tennis taula)        
2003    Núria Martínez (bàsquet)        
2004    Núria Martínez (bàsquet)            
2005    Gàlia Dvorak (tennis taula)        
2006    Jordi Garcia (waterpolo)        
2007    Núria Martínez (bàsquet)        
2008    Eduardo Gonzalo (ciclisme)            
2009    Mariona Ortiz (bàsquet)        
2010    Núria Martínez (bàsquet)        
2011    RoserTarragó (waterpolo)        
2012    Roser Tarragó i Marta Bach (waterpolo)    
2013    Roser Tarragó i Marta Bach (waterpolo)
2014    Núria Martínez (Bàsquet)
2015    Clàudia Luna (triatló)
2016    Albert Ramos (tennis)
2017    Marta Bach (waterpolo)

180406Pol_Bach

El Tot Mataró i Maresme
Carrer d'en Xammar, 11
08301 - Mataró

Tel: 93 796 16 42
Aquesta adreça electrònica s'està protegint contra robots de correu brossa. Necessites JavaScript habilitat per veure-la.
Aquesta adreça electrònica s'està protegint contra robots de correu brossa. Necessites JavaScript habilitat per veure-la.

Anuncieu-vos a El Tot Mataró!
Aquesta adreça electrònica s'està protegint contra robots de correu brossa. Necessites JavaScript habilitat per veure-la. / Aquesta adreça electrònica s'està protegint contra robots de correu brossa. Necessites JavaScript habilitat per veure-la.

© El Tot Mataró i Maresme - 2014

Avís legal i condicions generals d'ús
Advertència de privacitat

Lloc web desenvolupat per tàctic.cat

Amb la col·laboració de: