El divendres dia 6 s’ha celebrat la "Nit de l'Esport 2018”, que era la 63a edició d'aquesta festa de l'esport local, i que per 7è any consecutiu ha tingut com a seu el Teatre Monumental. En ella han estat premiats esportistes, tècnics, dirigents i altres persones vinculades amb l'esport local, que van destacar durant l'any 2017.
Aquest any el guardó de millor esportista de la ciutat ha estat per a la waterpolista Marta Bach, que succeeix com a millor esportista local al tennista Albert Ramos. És la tercera vegada que la capitana de La Sirena CN Mataró assoleix aquest guardó, tot i que és la primera vegada que li recau en solitari, ja que en les dues anteriors l’havia compartit amb Roser Tarragó. El principal mèrit de la gran defensora de la selecció estatal, ha estat el subcampionat mundial aconseguit a Budapest, i també el fet d’arribar a la Final Four amb l’equip de La Sirena CN Mataró.
Ha conduït la vetllada, com ja havia l’any passat, la periodista Helena Novellas i en el repartiment de premis ha estat ajudada per la portaveu del jurat Anna Gual. Durant la vetllada hi ha hagut actuacions del grup de dansa “Més que ball” amb coreografies ambientades en pel·lícules de cinema de temes esportius.
Al principi la regidora d’esports Marisa Merchán, responent les preguntes de la presentadora de la l’acte, ha fet balanç de l’any passat i ha parlat dels projectes per al proper any. I ja acabant el mateix, després de tots els repartiments de premis, ha fet el mateix l'alcalde David Bote que ha ressaltat la bona salut de l’esport de la ciutat i ha dit que durant l’any vinent hi haurà 1.800.000 euros d’inversions en millores de les instal·lacions esportives, destacant sobretot el canvi de la superfície sintètica de l’Estadi Municipal.
La festa ha acabat amb la tradicional foto de família de tots els premiats dalt de l'escenari.
TOTS ELS GUARDONATS
ELS PREMIATS INDIVIDUALS
Infantil femení:
1.- Abella, Etna (gimnàstica artística, CG Mataró)
2.- Gassama, Fanta (bàsquet, Femení Maresme)
3.- Montoro, Marta (taekwondo, CD Tonbal)
4.- Diarra, Nahawa (bàsquet, Femení Maresme)
5.- Adjar, Sara (atletisme, GA Lluïsos Mataró)
Infantil masculí:
1.- Martín, Imanol (taekwondo, CD Tonbal)
2.- Pratdepadua, Adrià (tennis, CT Mataró)
3.- Blanch, Aniol (waterpolo, CN Mataró)
4.- Anfruns, Jordi (patinatge, PA Mataró)
5.- Casado, Manel (natació, CN Mataró)
Cadet femení:
1.- Ruiz, Hannah (atletisme, CA Laietània)
2.- Muñoz, Maria (handbol, BM Granollers)
3.- Rabadan, Aina (atletisme, CA Laietània/FC Barcelona)
4.- Tomico, Júlia (natació, CN Mataró)
5.- Tolrà, Anna (hockey herba, Iluro HC/ Júnior FC)
Cadet masculí:
1.- Tenias, Biel (atletisme, CA Laietània)
2.- Grau, Sergi (tennis taula, CN Mataró)
3.- Palou, Arnau (tir esportiu, TE Mataró)
4.- Poza, Héctor (taekwondo, CD Tonbal)
5.- Fernàndez, Marc (atletisme, GA Lluïsos)
Juvenil femení:
1.- Bonamusa, Alba (waterpolo, CN Mataró)
2.- Ballesteros, Martina (atletisme, CA Laietània)
3.- Martínez, Marina (natació, CN Mataró)
4.- Calzada, Marta (taekwondo, CD Tonbal)
5.- Rodríguez, Alba (atletisme, CA Laietània)
Juvenil masculí:
1.- Gonzàlez, Mario (tir esportiu, TE Mataró)
2.- Bertran, Lluc/ Ruiz, Samuel (waterpolo, CN Mataró)
3.- Calle, Eduardo (handbol, FC Barcelona)
4.- Roure, Marc (snowboard, Gran-UEC)
5.- Aleñà, Carles (futbol, FC Barcelona)
Sènior femení:
1.- Bach, Marta (waterpolo, CN Mataró)
2.- Ferreras, Berta (natació artística, CN Kallípolis)
3.- Dvorak, Gàlia (tennis taula, CN Mataró)
4.- Ouahabi, Leila/ Torrejon, Marta (futbol, FC Barcelona)
5.- Mestre, Irene (fotosub, SPAS Mataró)
Sènior masculí:
1.- Ramos, Albert (tennis, CT Mataró)
2.- Pujol, Guillem (natació, CN Mataró)
3.- Blanco, Xavier (pesca submarina, SPAS Mataró)
4.- Rabassa, Roger (natació, CN Mataró)
5.- Giralt, Jan (natació, CN Mataró)
Dels vuit guanyadors la meitat han repetit de l’any passat:
Imanol Martín (taekwondo) en categoria infantil
Alba Bonamusa (waterpolo) i Mario Gonzàlez (tir esportiu) en categoria juvenil
Albert Ramos (tennis) en categoria sènior.
Marta Bach millor esportista de l'any 2017
D'entre els vuit guanyadors la waterpolista Marta Bach ha estat escollida com la millor esportista de Mataró de l'any 2017.
ELS EQUIPS PREMIATS
Equips infantils
1.- Centre Natació Mataró masculí (waterpolo)
2.- Futsal Mataró masculí (futbol sala)
3.- Club Tennis Mataró masculí (tennis)
Equips cadets
1.- Club Hoquei Mataró femení (hoquei patins)
2.- Club Tennis Mataró masculí (tennis)
3.- Centre Natació Mataró femení (natació)
Equips juvenils
1.- Futsal Mataró femení (futbol sala)
2.- Unió Esportiva Mataró masculí (bàsquet)
3.- Centre Natació Mataró masculí (tennis taula)
Equips sèniors
1.- Centre Natació Mataró fem. (waterpolo)
2.- Centre Natació Mataró mas. (waterpolo)
3.- Centre Natació Mataró masc. (natació)
Dels quatre equips també la meitat repeteixen de l’any passat: Club Hoquei Mataró femení en cadet i La Sirena Centre Natació Mataró en waterpolo femení en sènior
ALTRES GUARDONS
Equips que han assolit l’ascens a categoria estatal:
AE Boet Mataró masculí, pel seu ascens a Lliga EBA
Club Joventut Handbol Mataró femení, pel seu ascens a Plata Femenina
Club Voleibol Mataró femení, pel seu ascens a 1a Estatal
Club Futsal Mataró masculí, pel seu ascens a 2a B Estatal
Esport Escolar
A l'apartat de Centres d'Ensenyament van ser guardonats per tenir la participació més alta en els Jocs Escolars: l’escola Balmes en esports individuals en primària, l’escola GEM en esports d'equip en primària, i l'Escola Freta en secundària. L’escola La Llàntia va rebre el premi a l'escola amb un increment més alt de participació en els Jocs Escolars.
També va ser premiat Jordi Barrufet, de l'escola Sol Ixent, per la seva trajectòria dins dels Jocs Escolar.
Premis d'esport adaptat
Esportista més destacat: Ariel Schrenk Martínez del Centre Natació Mataró, pels seus gran resultats en la natació adaptada, amb dos títols individuals estatals i dos en relleus i un primer lloc a les World Sèries.
Premi a la trajectòria: Escola Les Aigües per la seva tasca en l’esport adapdat en diferents modalitats.
Millor tècnic.- Alberto Peña, entrenador del sènior masculí del Mataró Parc AE Boet que va pujar a la Lliga EBA i va guanyar la Final a Quatre de la Copa Catalunya.
Dirigent esportiu.- Albert Forns, president del Pla d’en Boet CE i de la Comissió de Clubs de Futbol.
Àrbitre.- Albert Màrquez d’hoquei patins que va xiular les finals de la Copa Generalitat i la Supercopa i va ser auxiliar en la Copa d’Europa i a la Copa Intercontinental.
Tasca periodística "Memorial Josep Gomà i Carol".- Santi Carreras i Surís autor del llibre “Més de cent anys d’esport a Mataró. 1802-1950 Volum I”
Promoció de l'esport: Vialser
Altres reconeixements:
Toni Noé (CN Mataró) per l’activitat com a triatleta amb els seus 71 anys.
A les germanes Glòria i Isabel Latorre Monreal per la trajectòria esportiva en el bàdminton en el Collado Villalba i en l’handbol en el Joventut Handbol Mataró.
Marcos Delgado per la seva trajectòria arbitral de més de 15 anys en l’arbitratge escolar
Marc Mas per la seva llarga trajectòria com a formador en l’esport escolar a l’escola Tomàs Viñas
I també es va donar una Menció especial a la Generalitat per la campanya de l’esport contra la violència masclista, que ha estat recollit pel mataroní Santi Siquier, representant territorial de l'esport a Barcelona.